Korsan Gemiler

 

 

f.

 

 

 

Sonsuzluğa yönelen bir gece çığlığı, derin ve düzensiz bir soluk: Aho-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o—yy… Aho-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o—-yyy… Uskuna aho- o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o—-yyy……Fernando Pessoa ( Alvaro de Campos)

 

Ve zarlar atıldı bay Mallarmé yalnız bir genç kız penceresinden bakar: yopyorgun bir sesle – bir yaprak daha düştü, der. bu sinemaya bilet olmadan girersin: 1+1=1 kopukluk bir baş dönmesi ve kaçmak bir imgenin eylem tarzı bir elma sepetine sığmaya çalışırken hep orada kalma arzusuyla kurt yeniği, pazar sonrası bütün bir yaz ayı tümü de gözüne zor göründü elma çekirdeklerini ayıklamak görünür olma kaygısıyla o yeşilimsi yuvarlağa. aşağı kentin sihir çocukları göz kırpıyorlar pal sokağına elleriyle şu incecik kadife ceketleriyle gün ortası okyanus dilencisi bir suyu büyütüyorlar. bir gösteri nasıl yapılır? ve bu gösteri ücretsizdir: ‘hayalet bedenler dolanıyor etrafta güneşle birlikte dans ediyorlar gizli bir dille konuşuyorlar aralarında gözleriyle Hölderlin yıldızlarını işaret ederek bir şeyler karşı konulamaz bir şekilde çözülüyor sınırlar bir anlam kaybı ve paranoya bürokrasi ve anma törenleri yerle bir ellerinde Bloch’un Das Prinzip Hoffnung’u bu yeni çağın görkemi ve neşesi cazın büyüsüne kapılmış öldürme vakti geldi, köstebeği.’

Hep rüzgâra borçluydu bitmeyen gel gitlerini kızarınca bulutlar ve narlar oyun oynama vakti başlıyordu tüm yeryüzünde gölgeler de durur mu? panayırlar serildi ve arılar vızıldadı sadece kısa bir an için.

Written by: Mehmet Oruç

Images: Lee Krasner (1908-1984)- Untitled, From Peace Portfolio I, 1970.

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: